Opowieść dla Młodszych – Legenda o Łapaczu Snów
Dawno, dawno temu, nikt już nie pamięta dokładnie kiedy, w pewnej indiańskiej wiosce dzieci nie mogły spać. Dziwne stwory i potwory nawiedzały je co noc. Starszyzna myślała nad tym, jak rozwiązać owe niepokoje, o tym jak obronić swoich najmłodszych i przywrócić im spokojny sen… Głowiły się głowy dorosłych.
Pewnej starej kobiecie, gdy tak szukała odpowiedzi w zakamarkach swojej duszy, ukazał się we śnie pająk siedzący na pajęczynie. Nie zlękła się babcia, gdyż od razu zrozumiała, że to sam Wielki Duch do niej w ten sposób przemawia i odpowiedzi udziela. Babcia od razu wiedziała co ma zrobić i następnego dnia zabrała się do pracy.
Uplotła z gałązek okrąg symbolizujący Świat, doskonałość, harmonię i wewnętrzną jedność. W środek wplotła pajęczą sieć – taką jak w swojej wizji. Wiedziała dobrze, że pająk to mądre stworzenie i że narzędzie do polowania posiada wyborne – sieć w okręgu, tak jak pajęcza sieć, wyłapuje wszystkie niepożądane sny, które chciałyby dotrzeć do śniącego. Na koniec doczepiła do okręgu sznureczki i pióra, tak by już oczyszczone sny mogły wypłynąć z amuletu wprost do śpiącej osoby i utulić ją we śnie przyjemnymi opowieściami.
Babcia nazwała swój wynalazek Łapaczem Snów.
A jak Łapacz Snów działa w praktyce?
Staruszka wymyśliła, że Łapacz należy powiesić przy posłaniu osoby, do której on należy. W nocy będzie on wyłapywał wszelkie zakłócenia i dbał o to, by docierały tylko te piękne sny. Rano polecała Łapacz wystawić na promienie słoneczne, tak by się oczyścił i był gotowy służyć na kolejną noc.
Od tego czasu dzieci w indiańskiej wiosce spały i śniły spokojnie.
Opowieść dla Starszych – Psychologiczna wartość snów
Łapacze Snów pochodzą z kultury rdzennych plemion Ameryki Północnej. Indianie traktują Łapacze jak amulety i przypisują im magiczne właściwości.
Niektóre podejścia psychologiczne (mi szczególnie bliska psychologia zorientowana na proces) wskazują, że sny niosą w sobie informacje dla osoby śniącej.
Zrozumienie motywów, postaw, bohaterów i energii pojawiających się we śnie może okazać się dopełnieniem życia śniącego w tzw. ustalonej rzeczywistości (gdzie notabene też podobno śnimy).
Totem Łapacza Snów, w tej interpretacji nie ma za zadanie chronić śniącego przed koszmarami, ale ma sygnalizować jego posiadaczowi, że sny są istotną częścią życia i że warto na nie zwracać uwagę. Nie ma czegoś takiego bowiem jak “zły sen”. To tylko informacja o pewnych procesach przebrana w metaforę sennych symboli.
Łapacz Snów swoją symboliką ma przypominać o tym, że sny są istotne i że warto na nie zwracać uwagę. Jest też zaproszeniem do tego, by próbować zrozumieć swoje sny, tak aby szyfr którym przemawiają, stawał się coraz wyraźniejszy, a przesłanie z niego płynące jasne.
Jak to się ma w praktyce?
Wiszący nad łóżkiem Łapacz działa jak kotwica dla myśli. Wieczorem, gdy zasypiamy i rano, gdy się budzimy widzimy Łapacz. On kierunkuje nam myśli na sny. Co nam się dziś przyśni? Co nam się śniło? Jaki to ma związek z moim życiem? Czy jest jakaś inspiracja do “wzięcia” ze snu i zastosowania w życiu?